Czym jest system HACCP?

HACCP, czyli Hazard Analysis and Critical Control Points System to System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. System ma za zadanie zidentyfikować potencjalne zagrożenia, ocenić je oraz kontrolować. Jest on obowiązkowy przede wszystkim w gastronomii, sklepach i hurtowniach spożywczych, ośrodkach wypoczynkowych i hotelach. Obowiązuje też w  zakładach, które zajmują się wytwarzaniem żywności. Taki system musi wprowadza się w wymienionych przedsiębiorstwach. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?

Siedem zasad systemu HACCP

Gdy  Polska weszła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku w firmach sektora spożywczego, został wprowadzony obowiązek wdrażania HACCP. System ten opiera się na siedmiu zasadach. Mowa tutaj o analizie potencjalnych zagrożeń oraz określaniu krytycznych punktów kontroli. Oprócz tego należy ustalić też wartości krytyczne. Należy uzgodnić, jakim sposobem mają być monitorowane parametry kontrolne. Następnie w przypadku przekroczenia wartości ustalonych parametrów należy postępować zgodnie z ustalonymi działaniami korygującymi. W takiej sytuacji muszą również zostać uzgodnione procedury, które umożliwią weryfikację, która potwierdzi skuteczność systemu. Istotną kwestią jest również opracowanie dokumentacji systemu HACCP, która uwzględni wszelkie procedury i zapisy, które będą odpowiednie dla działań, które wynikają z każdej z zasad omawianego systemu.

Krytyczne punkty kontroli

 Krytyczne punkty kontroli należy wyznaczyć w sposób rzetelny i dokładny. Tak samo jak jak kwestie dotyczące zasad BHP. Są to zagadnienia powiązane.Właśnie dlatego tworząc system HACCP, warto skorzystać z usług firmy, która pomoże nie tylko w ich profesjonalnym określeniu, ale również w przygotowaniu pełnej dokumentacji systemu. Krytycznej ocenie powinno podlegać miejsce przyjęcie towaru czy magazyn. Oprócz tego ocenić należy też miejsce obróbki czy wydawania żywności. Jeśli system HACCP dotyczy restauracji czy innego lokalu serwującego posiłki, należy również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób i w jakich warunkach wydawane są posiłki. Poddawać regularnej ocenie należy zatem przyjęcie towaru, temperaturę, w jakiej jest magazynowany, sposób i poziom dezynfekcji i dezynsekcji oraz poziom wyszkolenia personelu.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje