Rola i zadania koordynatora BHP

Koordynator BHP to funkcja, która została opisana w art. 208 Kodeksu pracy. Kim jest taka osoba, jakie dokładnie ma zadania, a także dlaczego rola ta jest tak istotna?

Powołanie koordynatora ds. BHP

Wszędzie tam, gdzie w jednym miejscu pracują osoby zatrudniane przez różnych pracodawców oraz wykonujące różne zadania, Kodeks pracy wskazuje na konieczność wyznaczenia funkcji koordynatora BHP. Rolą takiej osoby jest przede wszystkim czuwanie nad stosowaniem się do zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, w praktyce jednak funkcja ta ujmowana jest w kodeksie w dość ogólny sposób. Jak więc należy ją rozumieć?

Funkcje oraz główne zadania koordynatora ds. BHP

Koordynowanie to inaczej dbanie o to, aby różne czynności miały możliwie najbardziej harmonijny przebieg. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach, w przypadku których obok siebie pracę wykonują różne osoby i których zdania mogą wręcz ze sobą kolidować, przyczyniając się do wzrostu zagrożenia. W takiej sytuacji to koordynator odpowiada za to, aby reagować na konkretne sytuacje, a także wdrażać odpowiednie działania w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Rolą koordynatora jest także informowanie o uchybieniach na miejscu pracy, a także ustalanie zasad pomiędzy zatrudnionymi osobami. Dodatkowym aspektem jest bieżąca współpraca z służbami BHP kilku różnych pracodawców.

Otwarcie na wyzwania

Koordynator dzięki swojej wiedzy odpowiada również za najbardziej optymalne zorganizowanie środowiska pracy, w celu zwiększenia efektywności. To oczywista korzyść również dla przedsiębiorców, którzy tym samym mogą mieć pewność nie tylko zachowania bezpieczeństwa, ale właśnie skutecznego wykonywania konkretnych zadań. Koordynator ds. BHP czyni to m.in. dzięki aktywnemu uczestnictwu w danym projekcie, do czego oczywiście niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Jak widać rola koordynatora w zakresie BHP jest naprawdę istotna, zwłaszcza przy wielopoziomowych i skomplikowanych projektach. To bowiem głównie w ich przypadku, zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa, ale również zadbanie o ustalone terminy, są szczególnie ważne. Jeśli poszukują Państwo doświadczonych koordynatorów BHP, serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.

Wymagania BHP na budowie – przeczytaj więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje