Samodzielne wykonywanie obowiązków służby BHP przez pracodawcę

Samodzielne wykonywanie obowiązków służby BHP przez pracodawcę

Pracodawca Inspektorem BHP w firmie

 

W niektórych firmach możliwe jest samodzielne wykonywanie obowiązków służby BHP przez pracodawcę. Od 2019 roku obowiązują zmienione nieco przepisy regulujące zagadnienia związane z pełnieniem przez pracodawcę obowiązków służby BHP.

Jest to możliwe w sytuacji, gdy zakład pracy:

  1.  zatrudnia do 10 pracowników albo
  2.  zatrudnia do 50 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Pracodawca, który posiada ukończone stosowne szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może samodzielnie wykonywać zadania tej służby.

Różnie szkolenia dla pracodawców

Uwaga: szkolenie okresowe w dziedzinie BHP dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami nie jest tym samym co szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

    Szkolenie dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami jest wymagane w odniesieniu do każdego pracodawcy.  Wymagane jest także wobec osób na stanowiskach kierowniczych, jak np. dyrektor, kierownik, brygadzista itp. Trwa ono co najmniej  16 godzin i może się odbyć w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego. Takie szkolenie nie umożliwia pełnienia obowiązków służby bhp w firmie.
  1. Aby móc pełnić obowiązki tej służby pracodawca powinien odbyć szkolenie pracodawców wykonujących zadania służby BHP, które trwa minimum 64 godziny, w tym 6 godzin ćwiczeń. Szkolenie to może się odbyć wyłącznie w formie kursu lub seminarium.
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje