Kika słów o BHP w dobie koronawirusa, czyli zadbaj o stanowisko pracy w domu

Pojawienie się koronawirusa zmusiło nas do wprowadzenia wielu zmian w codziennym życiu. Szczególnie ważna stała się higiena czy dezynfekcja, a także dystans społeczny. Zakłady pracy są jednymi z miejsc, którym trudno było stawić czoła nowym wyzwaniom. Niektórzy dla bezpieczeństwa pracowników zdecydowali się na wprowadzenie pracy zdalnej. Jednak nie w każdym przedsiębiorstwie było to możliwe. Jakich zasad BHP muszą przestrzegać pracodawcy i pracownicy, wykonując obowiązki w dobie koronawirusa?

Przede wszystkim dystans

Wymogi dotyczące organizacji pracy w dobie koronawirusa określa Centralny Instytut Ochrony Pracy w zgodzie z Głównym Inspektoratem Pracy. Nie każdy pracodawca mógł wprowadzić do swojego przedsiębiorstwa możliwość pracy zdalnej. Jedną z ważniejszych zmian jest dystans pomiędzy stanowiskami. Powinien on wynosić co najmniej 1,5 metra. W przypadku niektórych stanowisk pracy nie jest to możliwe. W takiej sytuacji pracownicy powinni być do siebie odwróceni plecami. Co ważne, kontakty bezpośrednie również powinny zostać ograniczone. W stałym zespole mogą pracować ze sobą nie więcej niż trzy osoby, a ich bezpośredni kontakt nie powinien być dłuższy niż 15 minut. Zalecane jest korzystanie z wideokonferencji. W przypadku spotkań, które muszą się odbyć, należy zachować bezpieczną odległość 1,5 metra i zaprosić na nie nie więcej niż 15 osób.

Maseczki i dezynfekcja, praca zdalna

Pracownicy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa nawet w przypadku zachowania bezpiecznego dystansu. Oznacza to, że nawet w kuchni czy przy biurku należy nosić maseczkę. Z obowiązku są zwolnione jedynie osoby, które przebywają pojedynczo w pomieszczeniu, w którym pracują. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia środków dezynfekcyjnych pracownikom oraz regularnej dezynfekcji powierzchni roboczych. Mowa tutaj o każdym miejscu, w którym na co dzień znajdują się pracownicy i dotykają różnych powierzchni, na przykład biurek czy klamek.

Podczas wykonywania pracy zdalnej to pracownik powinien zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Właśnie w myśl zasad BHP biurko i krzesło powinny być ustawione zgodnie z zasadami ergonomii. Należy też zapewnić drożność ciągów komunikacyjnych, co w przypadku home office oznacza, że kable czy wykładziny nie powinny przeszkadzać w przemieszczaniu się po miejscu pracy zdalnej. Regularne przerwy, najlepiej po każdej godzinie pracy przed komputerem również są niezwykle ważne. Istotną kwestią, o której wiele osób zapomina, jest również oddzielenie miejsca pracy od miejsca, w którym spożywane są posiłki.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje