Z jakimi zagrożeniami wiąże się praca przed komputerem?

Obecnie nie wyobrażamy sobie pracy bez użycia komputera. Większość stanowisk częściowo lub całkowicie związanych jest właśnie z jego używaniem. Wiąże się to ze spędzaniem co najmniej kilku godzin dziennie w pozycji wymuszonej, co z kolei może przełożyć się na zdrowie. Wyróżnić możemy kilka zagrożeń, które wiążą się z pracą przy komputerze. Czego dotyczą i jak im przeciwdziałać?

Zaburzenia i choroby

Niektórym wydaje się, że jedynie praca w niebezpiecznych warunkach, na przykład na wysokości może stwarzać zagrożenia dla zdrowia. Jednak nie bez powodu przepisy BHP mówią również o zasadach pracy obowiązujących przy komputerze. Może ona skutkować przede wszystkim:

  • bólami głowy, które powodować może przeciążenie oczu,
  • zaburzeniami widzenia, na które wpływa długotrwałe wpatrywanie się w monitor,
  • zespołem cieśni nadgarstka, czyli efektem nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury,
  • dolegliwościami układu szkieletowo-mięśniowego, które mogą doprowadzić do stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym czy okolicach krzyża,
  • dolegliwościami kręgosłupa i pleców i zaburzeniami krążenia, które powodowane są przyjmowaniem niewłaściwej pozycji podczas pracy czy nieprawidłowo ustawionym i źle wyprofilowanym krzesłem.

Zagrożeń wynikających z pracy przy komputerze jest więcej. Warto zwrócić uwagę na warunki i higienę pracy, by możliwie jak najbardziej im zapobiegać.

Co robić, by uniknąć tych zagrożeń?

Negatywnych efektów pracy przy komputerze nie da się całkowicie wyeliminować. Jednak dzięki wstępnym i okresowym szkoleniom BHP można dowiedzieć się więcej na temat prawidłowych praktyk. Wśród podstawowych zasad pracy przy komputerze znajduje się przede wszystkim zachowanie odpowiedniej pozycji, czyli wyprostowanej i lekko odchylonej do tyłu, a także mocne oparcie stóp na podłodze. Poza tym optymalna odległość od monitora to długość wyciągniętej ręki, a monitor w miarę możliwości powinien stać bokiem do okna. Warto również rozważyć zakup okularów ochronnych. Niezwykle ważne są też regularne przerwy, podczas których należy odejść od ekranu.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje