Nie bądź mądry dopiero po szkodzie, czyli dlaczego należy przestrzegać przepisów BHP?

Nie bądź mądry dopiero po szkodzie, czyli dlaczego należy przestrzegać przepisów BHP?

Przepisy bhp w pracy
bezpieczeństwo i higiena pracy

Obowiązek przestrzegania przepisów BHP dotyczy wszystkich pracowników i pracodawców. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny. Bagatelizowanie odgórnych zaleceń może skończyć się tragicznie i przysporzyć mnóstwa problemów, dlatego lepiej unikać takiego postępowania. Powodów, dla których warto stosować się do zapisów ujętych w Kodeksie Pracy, jest mnóstwo, a najważniejsze z nich wymieniamy poniżej.

Dlaczego należy przestrzegać zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy?

  • Stosując się do zasad BHP, zwiększasz bezpieczeństwo osób przebywających na terenie firmy/zakładu oraz w znacznym stopniu redukujesz czynniki, które mogłyby stworzyć zagrożenie dla ich życia lub zdrowia. Co więcej, zapewniając odpowiednie warunki do pracy i dbając o stan techniczny urządzeń, minimalizujesz ryzyko wypadku, któremu mógłbyś ulec zarówno ty, jak i pracownik.
    Przestrzeganie przepisów BHP ustrzeże cię przed konsekwencjami i ewentualnymi sankcjami, które mogłyby zostać na ciebie nałożone w wypadku naruszenia obowiązujących zasad – mowa zarówno o odpowiedzialności pracownika, jak i pracodawcy.
  • Respektując prawa z zakresu ochrony przeciwpożarowej i eliminacji czynników, które mogą doprowadzić do powstania zagrożeń, zabezpieczasz mienie przed uszkodzeniem, natomiast siebie chronisz przed poniesieniem strat materialnych, wynikających z konieczności ponownego zakupu wyposażenia.
  • Wykonywanie obowiązków służbowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa (powinieneś zostać o nich poinformowany podczas szkolenia BHP) przełoży się na ich lepszą i szybszą realizację.
  • Stosowanie się do obowiązujących norm z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy sprawi, że twoje przedsiębiorstwo pozytywnie przejdzie kontrolę urzędnika z Państwowej Inspekcji Pracy, a zatrudnione osoby zyskają właściwe warunki do wypełnienia powierzonych im zadań i poczują się znacznie bezpieczniej (będą wiedziały, jak zachować się w razie pożaru czy nagłej ewakuacji z powodu zagrożenia, kto udzieli im pierwszej pomocy, jak mają obsługiwać maszyny/urządzenia, aby nie stworzyć realnego zagrożenia dla zdrowia swojego i innych).

Podsumowując, przestrzeganie przepisów BHP to obowiązek, który ma na celu poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa wszystkich obecnych w firmie osób. Dlatego bezwzględnie powinno się je respektować. Poza tym trzeba pamiętać o regularnym organizowaniu szkoleń BHP, które przypomną, utrwalą i uzupełnią wiedzę z tego zakresu.

Zachęcamy także do zapoznania się z opisem usługi: Usługi BHP Bielsko-Biała

Kontakt do nas: https://www.em-partner.pl/kontakt/

Zapraszamy

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje