Nauka pierwszej pomocy w trakcie szkolenia BHP. Czego można się nauczyć?

Kodeks Karny zobowiązuje każdego nas do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej osobom, których zdrowie i życie są zagrożone np. w wyniku wypadku. Rzadko decydujemy się na taki krok m.in. z powodu mitów, jakie funkcjonują na temat pierwszej pomocy.

Nie jest prawdą, że wykonując np. resuscytację krążeniowo-oddechową, możemy jeszcze bardziej zaszkodzić poszkodowanemu. Pierwsza pomoc przedmedyczna ratuje życia, dlatego warto się jej nauczyć. Wyjaśniamy, co obejmuje kurs pierwszej pomocy, który jest częścią szkolenia BHP.

Dlaczego każdy pracownik powinien przejść szkolenie BHP?

Szkolenia BHP są obowiązkowe w każdym zakładzie pracy. Powinni uczestniczyć w nich nie tylko nowi pracownicy, dlatego oprócz szkoleń wstępnych pracodawca powinien także zadbać o organizowanie dla swoich pracowników szkoleń okresowych. Wymogiem profesjonalnych szkoleń BHP jest zapoznanie pracowników z tematyką pierwszej pomocy przedmedycznej. Ma to na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy. W każdej firmie pracodawca ma obowiązek wyznaczyć co najmniej jednego pracownika na każdej zmianie, który odpowiedzialny będzie za udzielenie pierwszej pomocy oraz profesjonalną obsługę apteczki. Taki wymóg nakłada na pracodawcę Kodeks Pracy.

Jakie zagadnienia obejmuje nauka udzielania pierwszej pomocy w ramach szkolenia BHP?

Kodeks Pracy wyraźnie wskazuje, jakie zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej powinno obejmować szkolenie BHP. W celu przekazania pracownikom niezbędnej wiedzy szkolenie składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna uwzględnia zagadnienia z zakresu:

  • ogólnych (uniwersalnych) zasad postępowania w przypadku zagrożenia zdrowia i życia,
  • zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • sposobów opatrywania ran i postępowanie w przypadku urazów.

Część praktyczna szkolenia BHP z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje ćwiczenia mające na celu utrwalenie wiadomości teoretycznych. Podczas części praktycznej pracownicy uczą się m.in. zasad reanimacji z wykorzystaniem nowoczesnych fantomów oraz sposobów opatrywania ran i zabezpieczania osób po urazach. Oferujemy profesjonalne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników różnych firm. W naszej ofercie znajdują się zarówno szkolenia podstawowe, jak i szkolenia rozszerzone, które prowadzi uprawniony ku temu ratownik medyczny.

Sprawdź inne szkolenia 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.
Akceptuje